* obavezna polja
Direktiva 2009/125/ЕО Evropskog parlamenta stvara okvire za određivanje zahteva Zajednice o ekodizajnu proizvoda, koji su povrzani s potrošnjom energije. Ona doprinosi za održivi razvoj povećavanjem energetske efikasnosti I nivoa zaštite životne sredine a da istovremeno poboljšava sigurnost snabdevanja energijom. Direktiva određuje minimalne zahteve za energetsku efikasnost. Cilj je da se smanji potrošnja energije u okvirima Unije, odnosno emisije uglen-dioksida. Kao rezultat na tržištu bi trebalo da nestanu uređaji za grejanje koji su sa niskom efektivnošću. A da se istovremeno podstica proizvodnja ovakvih s poboljšanom efikasnošću.
Od 01.01.2018 .g. stupa na snagu Reglament 2015/1188, koji određuje o minimalnim zahtevima za energetsku efikasnost uređaja za grejanje kao i o specifičkim zahtevima za informacijama o proizvodima, koje prate izvore grejanja nuđene za prodaju na teritoriji Evropske Unije.
Sezonska energetska efikasnost u grejanju “ (ηs) označava odnos među opterećenjem grejanja, pokrivenog lokalnim izvorom toplote i godišnjom potrošnjom energije, neophodan da bi se pokrio taj teret, izraženo u procentima. Ovo je indikator koji uzima u obzir dve osovne grupe faktora:
- Regulatori temperaturne udobnosti na zatvorenom, čiji su vrednosti međusobno isključive, uključujući vrstu termoregulatora i prisustvo dnevnog ili nedeljnog tajmera;
- Regulatori temperaturne udobnosti na zatvorenom, čije se vrednosti mogu sumirati. To su dodatne funkcije koje doprinose za efikasnije funkcionisanje uređaja, kao otvoren prozor, adaptivan start, ljudsko prisustvo, daljinska kontrola.
U zavisnosti od načina montaže i upotrebe uređaja za grejanje se uvode kategorije stacionarni (fiksni) uređaji i prenosivi uređaji. Da bise koristio kao stalno fiksan, jedan uređaj mora postići minimalnu sezonsku energetsku efikasnost u grejanju od 38%. Za mobilne uređaje ovaj pokazatelj je 36%.
Drug konkretan zahtev reglamenta je pružanje krajnim potrošačima određene tehničke informacije i informacije o proizvodu, u vezi s toplotnom snagom uređaja i načinom podešavanja temperature. Ova informacija se mora sadržati u uputima o korišćenju kao i na dodatnim web stranicama proizvođača.
Funkcije koje doprinose za povećanje sezonske energetske efikasnosti su:
- Otvoren prozor/vrata
Automatsko smanjenje toplotne snage u pronalaženju otvorenog prozora ili kod naglog opada temperature u određenom vremenskom dometu
- Adaptivan start
Pokretanje optimalnog početka zagrevanja kako biste postigli podešenu temperaturu u željeno vreme
- Daljinsko upravljanje
Mogućnost kontrole uređajem za grejanje s mesta izvan zgrade u kojoj se nalazi
Svi uređaji za grejanje kojih TESY predlaže na teritoriji EU od 01.01.2018.g. odgovaraju na zahteve Direktive 2009/125/ЕО za energetsku efikasnost i informacije o proizvodu.